Cyfrowa Wypożyczalnia Międzybiblioteczna ACADEMICA

ACADEMICA oferuje bezpłatny dostęp do pełnotekstowych publikacji naukowych: monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych czasopism. Obejmuje współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców.

 

Korzystanie z systemu ACADEMICA jest bardzo proste. A wygląda to tak:

Krok pierwszy

Czytelnik poszukuje publikacji, której brak w naszej bibliotece.

Krok drugi

Czytelnik sprawdza w katalogu ACADEMICA, czy poszukiwana publikacja jest dostępna.

Krok trzeci

Jeśli publikacja jest dostępna, Czytelnik rejestruje się do systemu ACADEMICA.

Uwaga! Z systemu ACADEMICA mogą korzystać użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonują bibliotekarze w Czytelni. Rejestracja użytkownika w systemie ACADEMICA wiąże się z zapoznaniem się z Regulaminem Użytkownika Systemu ACADEMICA i ze złożeniem w Czytelni podpisanego oświadczenia.

Regulamin i wzór oświadczenia dostępny tutaj.

Krok czwarty

Po złożeniu oświadczenia i zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualny login i hasło dostępowe do systemu.

Krok piąty

Czytelnik przy pomocy loginu i hasła loguje się do systemu ACADEMICA i dokonuje rezerwacji poszukiwanej publikacji.

Rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym

Uwaga! Czytelnik może dokonywać rezerwacji na wydzielonym terminalu w Czytelni, a także na domowym komputerze.

Krok szósty

W wyznaczonym przez siebie terminie czytelnik pojawia w Czytelni, loguje się do systemu i zapoznaje się z treścią publikacji.


Informacje dodatkowe

1. Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji na 3 dowolnie wybrane dni, w godzinach pracy biblioteki.

2. Jednocześnie korzystać można z 5. publikacji.

3. Rezerwacji można dokonywać maksymalnie na 2 tygodnie naprzód.

4. Rezerwacja nie otwarta w ciągu 15 minut ulega anulowaniu.

5. Na kwadrans przed zakończeniem terminu rezerwacji pojawia się komunikat ostrzegawczy oraz informacja o możliwości przedłużenia terminu na kolejną godzinę, ewentualnie o braku takiej możliwości, o ile pozycja jest zarezerwowana przez innego użytkownika.

6. Podczas czytania użytkownik ma możliwość rezerwacji bieżącej publikacji na inny termin, jak również sporządzania notatek i kopiowania do schowka niewielkich fragmentów tekstu o rozmiarze całkowitym nie przekraczającym 3600 znaków.

7. Plik tekstowy z notatkami dostępny jest również w interfejsie publicznym po zalogowaniu się czytelnika do systemu.

 

 

Wypożyczenia międzybiblioteczne tradycyjne

Nasza Biblioteka realizuje wypożyczenia międzybiblioteczne, umożliwiające sprowadzenie, na prośbę osoby zainteresowanej, książek i artykułów, które są nieosiągalne w zbiorach bibliotek suwalskich.

Prawo do korzystania z wypożyczenia międzybibliotecznego mają:

  • studenci III roku, PWSZ w Suwałkach, piszący prace inżynierskie i licencjackie
  • pracownicy PWSZ w Suwałkach

Przed złożeniem zamówienia czytelnik ma obowiązek sprawdzić, czy poszukiwane pozycje nie są dostępne w Bibliotece PWSZ w Suwałkach lub w innych bibliotekach na terenie miasta.

Zamówienie można składać:

  • on-line, wypełniając elektoroniczny formularz na:
  • osobiście, wypełniając stosowny formularz dostępny w Czytelni.
     

Jednorazowo czytelnik może zamówić 5 książek i 7 artykułów. Czas oczekiwania na sprowadzenie zamówionych książek wynosi ok. 1 miesiąca. Termin wypożyczenia określa Biblioteka wypożyczająca.

Artykuły z zakresu medycyny i nauk pokrewnych sprowadzane za pośrednictwem systemu doc@med http://www.docmed.pl/ – dostarczane są użytkownikowi w ciągu jednego dnia. Natomiast na artykuły z innych dziedzin czas oczekiwania wynosi kilka dni.

Zamówione artykuły dostarczane są czytelnikowi w formie kserokopii lub w postaci elektronicznej na nośnik odbiorcy. Mniejsze pliki przesyłane są na elektroniczną pocztę zamawiającego. Koszty związane z uzyskaniem materiałów ponosi zamawiający. Ceny za usługę  uzależnione są od bibliotek i serwisów dostarczających zamawiane materiały oraz od kosztów przesyłek pocztowych.

Zamawianie książek z wypożyczenia międzybibliotecznego jest bezpłatne